از گل استرلیتزیا (پرنده بهشتی) چطور نگهداری کنیم؟

نماد گل استرلیتزیا:

گل استرلیتزیا نماد وفاداری .معصومیت.عشق.صداقت و ابراز علاقه است . به همین دلیل هدیه مناسبی برای معشوق به شمار می آید.معنی گل استرلیتزیا شادی و وفاداری است و دو رنگ متضاد این گل پیام اشتیاق و انرژی را به همراه دارد. می توانید از این گل برای ابراز هیجان و داشتن آرزوهای خوب برای شخص مقابل استفاده کنید.

این گل نماد پرنده ی بهشتی که سمبلی از داشتن آینده روشن و درخشان است.

تاریخچه گل استرلیتزیا:

زادگاه گل استرلیتزیا سواحل شرقی آفریقای جنوبی است و اولین بار در سال 1773 به اروپا برده شد. این گل به افتخار ملکه شارلوت، همسر جورج سوم که یک شاهزاده بود به این اسم نامگذاری شده است. گرچه بومی افریقا می باشد ، ولی به عنوان گل رسمی ایالت کالیفرنیا امریکا انتخاب شده است . این گل به مرغ سفید ، پرنده بهشتی سفید ، موز وحشی ، گل زبان پرنده ، منقار درنا و گل درنا نیز معروف است. عمده پرورش این گل در فلوریدا و کالیفورنیا انجام می شود.

و در کشور ما در ورامین . پاکدشت و کرج و شهریار . لاهیجان . آمل . تنکابن و نوشهر پرورش می یابد .

شرایط نگهداری گل استرلیتزیا:

نور:

استرلیتزیا بسیار به نور علاقمند است. در دو فصل اول سال ان را به خارج از خانه منتقل کنید؛ اگر باغچه دارید گلدان استرلیتزیا را در کنار باغچه قرار دهید. در غیر این صورت، بالکن و تراس نیز برای آن مناسب هستند.
در این میان، مکانی گرم و پر نور که جریان هوای خوبی نیز داشته باشد ، برای استرلیتزیا کاملا عالی است. چون باد شدید ، ممکن است سبب آسیب دیدن برگ‌ها شود؛ بهتر است گیاه را در مکانی مناسب قرار دهید.

دما:

دما بیشترین اثر را در تولید گل دارد . این گیاه به سرما حساس است . در مناطق معتدل و سرد باید در گلخانه ها پرورش داده شود . دمای مناسب برای گیاه در شب 10 -15 و در روز 20-25 درجه سانتیگراد است .

تغذیه و کود:

پرنده بهشتی به خاک قوی نیاز دارد اما در بیشتر خاکها می‌تواند رشد کند. این گل ریشه های گسترده ای دارد و به حداقل 50سانتی متر عمق نیاز دارد. بهترین خاک برای این گل مخلوطی از خاک باغچه، شن درشت و کود دامی پوسیده است تا نیاز های گیاه را رفع کند. در فصل های بهار و تابستان به کوددهی منظم نیاز دارد.
در صورتی که امکان دادن کود منظم به آن را ندارید، می‌توانید خاک سطحی را به خاکی جدید و غنی از مواد معدنی تعویض کنید تا گیاه تغذیه شود. در پاییز و زمستان بهتر است کوددهی را کم و یا کاملا متوقف کنید.

portrait Strelitzia

آبیاری:

رطوبت برای استرلیتزیا ضروری می باشد، بنابراین باید آن را مرتب آبیاری کنید بخصوص در فصل بهار و تابستان. هرچقدر گیاه شما بزرگ‌تر بوده و تعداد برگ‌های ان زیاد تر باشد، نیازش به آب نیز بیشتر خواهد بود.
سعی کنید همیشه و در همه فصل ، خاکش را مرطوب نگه دارید. استرلیتزیا به سبب داشتن برگ‌هایی بزرگ، رطوبت را سریع‌تر از دست می‌دهد. به همین جهت لازم است در بهار و تابستان، آن را به صورت روزانه آبیاری کنید.
اگر بیش از نیاز گیاه به ان آب بدهید، برگ‌ها شکننده و تیره خواهند شد.
در مقابل، اگر آن را کمتر از میزان لازم آبیاری کنید، سطح برگ‌ها از وسط شروع به زرد شدن می‌کند.

نکات زیر را فراموش نکنید:
خاک گل استرلیتزیا باید همیشه کمی مرطوب باشد، اما نه خیس و غرق اب
استرلیتزیا نمی‌تواند تجمع آب را در خاک خود تحمل کند
خاک آن هرگز نباید خشک شود
هر زمان که روی خاک گیاه خشک شد، باید دوباره گیاه را آبیاری کنید. حتی اگر زمان زیادی از ابیاری قبلی نگذشته باشد
آب ولرم بهترین گزینه برای آبیاری هستند
با فرا رسیدن فصل زمستان، استرلیتزیا به محیطی خنک‌تر ، و به آبیاری کمتری نیز نیاز خواهد داشت. در این ایام خاک نباید مدام آبیاری شود، مقداری که مانع از خشک شدن کامل آن شود برای گیاه کافی است.

در تعدادی از محصولات ما از جمله دسته گل کدWF3901 ، تاج گل درباری کدwf3405 از این گل استفاه شده است. و در بسیاری دیگر از محصولات تاج و سبد گل از این گل زیبا استفاده شده است.

یکی از مراجع معتبر تحقیق ، ویکی پدیا انگلیسی گل استرلیتزیا می باشد

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم