کشت گل رز

کشت گل رز یکی از قدیمی ترین و معروف ترین کشت ها به شمار می رود و نام این گل رز با سوریه – که خانه اصلی آن محسوب می شود – گره خورده است تا اینکه در بیشتر کشورهای جهان به گل دمشقی معروف شد و کشاورزان بسیاری. به این گل توجه کرد و برای توسعه روش های پرورش آن و مراقبت بسیار از آن تلاش کرد تا اینکه در خانه ها و بالکن ها رشد کرد و به مرحله پرورش گل رز با سیب زمینی رسید. روش های معروف رشد، مهمترین فواید آن و مهم ترین نکات مراقبت از آن.

بررسی مقدماتی گل رز

گل رز یکی از زیباترین و قدیمی ترین گیاهان زینتی به شمار می رود که به شکل بوته های چوبی گلدار که شامل خارهای زیادی می باشد رشد می کند و در برخی گونه ها ارتفاع آن به چندین متر می رسد.  اگرچه محل پیدایش دقیق آن مشخص نشده بود، اما در میان مردم مرسوم بود که نام آن را با سوریه – و به ویژه شهر دمشق – مرتبط می کردند تا اینکه آن را گل سرخ دمشقی رزا دمشنا نامیدند و حتی نام علمی آن را نیز درج کردند. در طبقه بندی گیاه شناسی بین المللی

شاید آنچه بیش از همه باعث شده اروپایی ها نام آن را با نام دمشق پیوند دهند این است که در طول جنگ های صلیبی که به سوریه حمله کرد، با آن آشنا شدند و گل رز در قرن سیزدهم از آن به کشورهای مختلف اروپایی منتقل شد.  بعدها به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفت تا نشان دهد که در اصل گل رز حاصل از هیبریداسیون سه گونه گل رز دیگر برای رسیدن به زیبایی و شکوه است.

گل رز با رنگ های جذاب و رایحه معطر خود متمایز می شود و مقطر و اسانس گلاب و گلاب استحصال می شود که در ترکیب بسیاری از عطرها، لوازم آرایشی، مراقبت از پوست و ساخت مربا، شیرینی جات می باشد. و طعم دهنده های طبیعی نماد عشق، محبت و جذابیت بین مردم است و یونسکو در اواخر سال ٢٠١٩ آن را به عنوان نماد میراث بشری معرفی کرد.

تاریخ کاشت گل رز

تاریخ کاشت گل دمشق
بوته های رز با بسیاری از شرایط اقلیمی ناپایدار سازگار می شوند، بنابراین نمی توان گفت که تاریخ مشخصی برای کاشت آن به تنهایی وجود دارد، بلکه می توان آن را در طول سال کاشت کرد، مگر در مواقعی که هوا بسیار خشن است، چه از نظر زیاد یا زیاد. دمای پایین

اما اگر شما خواننده عزیز می خواهید بهترین زمان کاشت گل رز را بدانید، در اینجا می توانیم دو مورد زیر را تشخیص دهیم:
  برای کشورهایی که در اکثر ماه‌های سال با دمای بالا مشخص می‌شوند – مثلاً عربستان سعودی و امارات، مناسب‌ترین تاریخ برای کاشت قلمه گل رز در ماه‌های اول و دوم هر سال است، یعنی ژانویه و فوریه.

تاریخ دوم مناسب کشورهایی است که به طور کلی دما در آنها معتدل است – مثلاً مصر و سوریه – پس از اواسط ماه دوم تا پایان ماه سوم سال یعنی از بهمن ماه خواهد بود. ١۵   تا پایان اسفند.

راه های پرورش گل رز

روش های کاشت گل رز متفاوت است و عبارتند از:


روش کاشت و پرورش گل رز با آب

یکی از ساده ترین روش های تکثیر آن می باشد که این روش به قطع بخشی از یکی از ساقه های گیاه رز و سپس ریشه زایی در آب و انتقال آن به خاک مناسب توسط آن بستگی دارد. طی مراحل زیر:

1- ما یکی از گیاهان رز خوش رشد را انتخاب می کنیم که عاری از هرگونه بیماری، بدشکلی یا ضعف باشد.

2- با قیچی تمیز و استریل شده می آییم و بخشی از یکی از ساقه های گیاه را می بریم.

3- قسمت باید ساقه شاخه ای باشد که در انتها دارای گل باشد به طوری که طول این قسمت از ١۵ سانتی متر بیشتر نباشد و قلمه زدن از پایین گره انجام شود.

4- قسمت بریده شده از تمام جوانه ها، گل ها و برگ ها به جز سه برگ بالای آن پاک می شود.

5- این تکه از ساقه را در ظرفی حاوی آب تمیز و نسبتا داغ قرار می دهیم تا سطح آب زیر برگ ها باشد.

6- گلدان را در مکانی قرار می دهند که نور خورشید را بدون گرما دریافت کند و هر ۴ روز یکبار آب آن تعویض شود.

7- ما چندین هفته – معمولاً ٣_۴ هفته – صبر می کنیم تا ریشه ها ظاهر شوند و طول آنها به چند سانتی متر برسد.

8- سپس قطعه ریشه دار از آب به گلدان کوچکی که از پایین سوراخ شده و حاوی خاک مرطوب است منتقل می شود.

9- ما آن را در همان شرایط مکان آفتابی به طور غیر مستقیم رها می کنیم.

10- خاک گلدان را هر زمان که خشک شود – به آرامی – خیس می کنند.

11- گیاه را پس از رشد و استقرار در خاک به مزرعه یا گلدان بزرگتر منتقل می کنیم.

پرورش گل رز  از بذر

بسیاری از آماتورها و حرفه ای های کشاورزی ترجیح می دهند گیاهان را از بذر خود پرورش دهند، اگرچه این روش برای به دست آوردن نتایج مطلوب زمان بیشتری می برد، اما از تماشای تمام مراحل رشد گیاهان در مقابل چشمان خود از روی کنجکاوی و شاید علاقه لذت می برند، بنابراین اگر شما خواننده عزیز، یکی از این افراد هستید، پس خوشحالم که به شما بگویم این روش برای شما بسیار مناسب خواهد بود.
گل رز را می توان از بذر به دو صورت به راحتی پرورش داد، که اولی به کاشت بذر گل رز در گلدان های حاوی خاک بستگی دارد، در حالی که روش دیگر به کاشت آنها در سینی های مخصوص نهال که حاوی جایگزینی طبیعی برای خاک به نام گل رز است، متکی است.

کاشت بذر گل رز در گلدان

در این روش چند گلدان سوراخ دار از ته – برای تخلیه آب اضافی – تهیه می شود و با مخلوطی از خاک قرمز با کود طبیعی یا شیمیایی مناسب (که از هر داروخانه کشاورزی قابل تهیه است) پر می شود و سپس بقیه موارد زیر را پر می کنند. مراحل باید طی شود:

1- در قابلمه را با مخلوط قبلی پر کنید و از بالا فاصله چند سانتی متری خالی بگذارید.

2- دانه های گل رز را در قابلمه پخش کنید تا سطح این مخلوط را بپوشاند.

3- در نظر بگیرید که فاصله کمی بین دانه و دانه دیگر بگذارید.

4- روی دانه ها را با مخلوطی از خاک قرمز و کمپوست بپوشانید تا گلدان پر شود.

5- خاک را با آب مرطوب کنید تا به اعماق گلدان برسد، در نظر داشته باشید که اغراق نکنید تا بذرها پوسیده نشوند.

6- گلدان باید در مکانی صاف قرار گیرد که نور غیر مستقیم خورشید را دریافت کند.

7- آبیاری گلدانهای کاشته شده با بذر گل رز با آب صبح زود و عصر به مدت چند هفته.

8- نهال ها را پس از رشد و ظاهر شدن برگ های بالایی خود به گلدان جداگانه ای انتقال دهید.

9- مراقبت از او را در همان شرایط محل قبلی ادامه دهید.

کاشت بذر گل رز شهری در نهال. می توان گفت که این روش سریعترین ، بهترین و بهترین استفاده در زمان های اخیر برای رشد و بذر دانه های گل رز است. برای استفاده از خاک یا کود یا حتی گلدان برای کاشت نیازی به اینجا نخواهید داشت. در عوض ، تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که علاوه بر توربین کشاورزی ، سینی های نهال ساخته شده از پلاستیک یا چوب پنبه را نیز بیاورید. دانه های گل رز دمشق از این طریق به شرح زیر رشد می کنند: تمام حفره ها را برای کاشت بذر در سینی های نهال با توربین کشاورزی یا ذغال سنگ نارس پر کنید. کاشت گل رز با کاشت دو دانه در هر فضا. به آرامی آن را برای حدود ٠.۵ سانتی متر فشار دهید. در بیشتر موارد دانه ها در مدت کوتاهی بیش از ده روز رشد می کنند و به نهال های کوچک تبدیل می شوند. سینی های نهال با پاشیدن اسپری آب سبک روی آنها هر زمان که خشک می شوند مرطوب می شوند. مناسب ترین زمان برای انتقال نهال ها به گلدان های خود پس از نمایش مقاله چهارم در بازار آنها است. سپس گلدان ها در یک مکان آفتابی و گرم از آن سیراب می شوند و از آنها مراقبت می شوند. انتخاب انواع خوب دانه های گل رز و اطمینان از میزان جوانه زنی آنها و عاری از بیماری قبل از خرید بسیار مهم است.

پرورش گل رز در باغچه خانه

شاید شما بی صبرانه منتظر این پاراگراف بودید، بله، این را می دانم، امروزه اکثر مردم می خواهند بدانند چگونه گل رز گل رز را در باغچه خانه خود پرورش دهند.

1- برای خرید نهال تا بهار صبر می کنیم، زیرا بهترین زمان برای کاشت آنهاست.

2- محل کاشت نهال گل رز باید با دقت انتخاب شود.

3- مکانی را انتخاب کنید که نور غیر مستقیم خورشید را تامین کند.

4- خاک باغ باید دارای زهکشی خوب و غنی از مواد مغذی باشد.

5- ایجاد سوراخ هایی در زمین که هر کدام بیش از نیم متر عمق دارند.

6- آن را به مدت ٣ روز باز می گذاریم تا تهویه و استریل شود.

7- بین سوراخ ها فاصله کافی بگذارید تا نهال گل رز بتواند غذای کافی دریافت کند.

8- گلدان ها را آب می دهیم یا نهال هایی را که خریداری کرده ایم قبل از کاشت در زمین در آب خیس می کنیم.

9- نهال های گل رز در گودال های قبلی کاشته شده و با خاک دفن می شوند.

10- نهال های پرورش یافته در باغچه خانه را بلافاصله پس از کاشت آبیاری می کنیم.

11- ما مراقبت از نهال ها را دنبال می کنیم و آنها را به طور منظم آبیاری می کنیم، به خصوص در دمای بالا در تابستان.

12- کودهای آلی یا شیمیایی را می توان دو بار با شروع ظاهر شدن برگ ها و گل ها به خاک اضافه کرد.

13- نهال های گل رز کاشته شده را تحت نظر داشته باشید و به هر گونه بیماری یا هجوم حشرات توجه داشته باشید تا فورا با آنها مبارزه کنید.

14- ساقه های خشک را باید به صورت دوره ای هرس کرد و برگ های پژمرده و گل رز را به طور دائم حذف کرد.

الزامات کشت گل رز

گرما

گل رز شهری یا به طور کلی رز دمشقی به سمت اقلیم های با دمای معتدل گرایش دارد و رشد آن بسیار رونق دارد، به همین دلیل چندی پیش به شما اشاره کردیم که یکی از شرایط مکان مناسب برای کاشت گل رز، دریافت نور غیرمستقیم خورشید است. بیش از ۵ ساعت در روز، اما اگر می خواهید آن را در برخی مناطق گرم بکارید، باید آن را در یک نقطه سایه قرار دهید تا از سوختن کل گیاه جلوگیری شود.

رطوبت

گل رز نیاز به آبیاری دوره ای اما در مقادیر معقول دارد.رطوبت بیش از حد منجر به نتایج معکوس می شود که در نتیجه ریشه نهال ها پوسیده می شود که منجر به مرگ آنها می شود.بهترین راه برای آبیاری گل رز و حفظ رطوبت مناسب در خاک از طریق آبیاری گل رز می باشد. استفاده از آبیاری قطره ای دو بار در هفته در زمستان و سه بار در هفته در تابستان.

کمپوست سازی

گل رز همانطور که گفتیم یک بار زمانی که اولین برگ های نهال ظاهر می شود و یک بار زمانی که فرآیند گلدهی شروع می شود کوددهی می شوند البته نوع کودی که باید به آن اضافه شود در هر مرحله متفاوت است.در ابتدای رشد گیاهچه به گیاهچه ها کود اوره اضافه می شود زیرا گیاه در مرحله گلدهی به مقدار کافی نیتروژن نیاز دارد و کود حاوی فسفر با غلظت بالا به آن اضافه می شود زیرا در این مرحله گیاه به مقدار کافی به آن نیاز دارد در حالی که کودهای آلی طبیعی به آن نیاز دارند. پس از هرس گل رز در اواخر زمستان اضافه می شود.

نوع خاک

می توانید با خیالی آسوده گل رز را در خاک یا محیط تغذیه مناسبی که از نهالستان می آورید بکارید، در حالی که اگر می خواهید آن را در مزرعه یا باغچه خانه خود بکارید، در اینجا باید به نوع خاک آن توجه کنید. اگرچه گل رز می تواند با اکثر انواع خاک ها سازگار شود، اما برخی از آنها باید قبل از کاشت در آنها اصلاح شوند و خاک هایی با زهکشی خوب متشکل از مخلوطی از ماسه و رس بهترین نوع مناسب برای کشت در نظر گرفته می شوند.

فواید کاشت گل رز شهری

فواید کاشت گل رز وحشی از فواید آن ناشی می شود که مهمترین آنها را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

1- روند کشت و فروش آن یک پروژه کشاورزی موفق با سود خوب است.

2- از گل های رز در ساخت عطرها و مرباهای متمایز استفاده می شود.

3- گل رز باعث آرامش روح و گسترش شادی می شود و در نتیجه افسردگی را درمان می کند.

4- گلاب در ساخت شیرینی ها و برخی از لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.

5- موارد مسمومیت، التهاب و اسپاسم روده تحریک پذیر را درمان می کند.

6- گل های رز را می توان خشک کرد و در صنایع دستی و تزئین ظروف و جعبه ها استفاده کرد.

7- روغن گل سرخ اسکار آکنه را از روی صورت پاک می کند.

8- ایمنی بدن را تقویت می کند، و توانایی بدن را برای مقاومت در برابر بیماری ها افزایش می دهد.

مهمترین نکات برای موفقیت در کشت گل رز

اگرچه پرورش گل رز تا حدودی آسان است، اما موارد زیادی وجود دارد که برای موفقیت در کشت آن باید مورد توجه قرار گیرد و مهمترین آنها:

1- به دلیل احتمال ابتلا به بیماری های قبلی روی گیاهان مسن از کشت مجدد در همان زمین خودداری کنید.

2- افزودن کمی خاک اره در اطراف نهال گل رز به جذب رطوبت اضافی کمک می کند.

3- خاک باید پس از کاشت در آن کوددهی شود نه قبل از آن تا ریشه نهال نسوزد.

4- هنگام کاشت خاک شنی باید یک کود طبیعی به آن اضافه شود که به تعادل تخلیه آب از آن کمک می کند.

5- انجام هرس گل رز در اواخر زمستان برای تقویت رشد آن.

6- از قرار دادن مستقیم نهال گل رز در معرض نور شدید خورشید خودداری کنید.

7- بین هر گیاه و گیاه دیگر در مزرعه فاصله کافی بگذارید.

8-آبیاری و کوددهی بوته های گل رز در حد اعتدال و بدون افراط.

در اینجا به جمع بندی این مقاله رسیدیم که در آن در مورد بهترین روش های پرورش گل رز دمشقی صحبت کردیم، با توضیحی در مورد نحوه پرورش گل رز شهری در منزل و مهم ترین ملزومات و مزایای این کشت.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم